Opis
V tej tematski številki Delavske enotnosti smo se lotili vprašanja enakosti in enakopravnosti žensk v svetu dela (in širše) ter zagrizli v različne s tem povezane teme – od raziskovanja spolne plačne in pokojninske vrzeli do pomena in vloge žensk v sindikalnem gibanju ter še marsičesa vmes.
Razlogov, zakaj pisati o omenjenem, je več. Položaju žensk v sodobni družbi in v svetu dela se je nujno posvetiti, ker imamo od vsesplošne enakosti in enakopravnosti spolov korist vsi. Pri tem se je ključno poglobiti v teme in probleme, kot so plačna vrzel, diskriminacija v svetu dela, nasilje na delovnem mestu, vprašanje neplačanega, reproduktivnega, skrbstvenega dela in podobno, saj so to vedno znova aktualna področja, ki zahtevajo našo pozornost, pozornost delavk in delavcev, sindikalistk in sindikalistov.
Na naslednjih straneh smo se tako med drugim posvetili ženskam v sindikatih, podrobno smo se lotili pereče problematike spolnega nasilja na delovnem mestu, nismo mogli tudi mimo problematike diskriminacije, pod drobnogled smo vzeli še dohodkovno neenakost med spoloma oziroma spolno plačno in pokojninsko vrzel, kompleksno tematiko, ki je ni mogoče zajeti le z eno ali dvema številkama.
Vprašali smo se o enakosti spolov v Evropi ter ugotovili, da ta kljub desetletjem napredka znotraj Evropske unije ostaja težko dosegljiv cilj, saj se ženske še vedno soočajo s plačnimi razlikami, omejenimi možnostmi napredovanja in z neenakomerno porazdeljenim neplačanim delom v primerjavi z moškimi. Zanimala nas je še (zgodovinska) prepletenost kapitalizma in patriarhata, vprašali pa smo se tudi, kdo se boji besede na F, saj o enakosti in enakopravnosti žensk v svetu dela in širše v družbi ni mogoče razmišljati, ne da bi se dotaknili pojma feminizma.
Vabljeni k branju!