Še niste naš član? Registrirajte se, vpišite vašo člansko številko in koristite ugodnosti za člane ZSSS!

Znižanje izplačila poslovne uspešnosti zaradi bolniške odsotnosti ni dopustno

Vrhovno sodišče Republike Slovenije (VSRS) je izdalo sodbo, v kateri je odločilo, da znižanje izplačila letne poslovne uspešnosti zaradi odsotnosti delavca zaradi bolezni ni zakonito. Gre namreč za kršitev prepovedi diskriminacije.

Takšno odločitev je VSRS sprejelo, ker je v konkretnem primeru ravnanje delodajalca izpolnjevalo vse tri pogoje, na podlagi katerih se presoja prisotnost nezakonite diskriminacije:

• Tožnica je bila manj ugodno obravnavana.
• Razlog za manj ugodno obravnavo je bil povezan z osebno okoliščino.
• Tožnica in delavci, ki so prejeli višje izplačilo iz naslova poslovne uspešnosti, so bili v primerljivem položaju.

Sodišče opozarja, da je v skladu z določbo 6. člena zakona o delovnih razmerjih zdravstveno stanje delavca posebej izpostavljeno kot ena od osebnih okoliščin, na podlagi katere ni dopustna manj ugodna obravnava. Opozorilo je tudi na predhodno prakso VSRS (VIII Ips 145/2003) v skladu s katero je upoštevanje kriterija bolniške odsotnosti okoliščina, na katero delavec oziroma delavka nima vpliva in zato na njegove pravice iz delovnega razmerja ne sme vplivati.

Letno izplačilo za poslovno uspešnost je povezano s poslovanjem podjetja in ni odvisno samo od kakovosti ali količine opravljenega dela delavcev saj nanj vplivajo na primer tudi tržne razmere in drugi dejavniki. Plačilo poslovne uspešnosti po ugotovitvah VSRS predstavlja sistem kolektivnega nagrajevanja vseh delavk in delavcev in ne individualnega prispevka k uspešnosti poslovanja.

Ob navedenem je treba upoštevati, da je sodišče odločalo izključno o vprašanju zakonitosti znižanega izplačila letne poslovne uspešnosti zaradi odsotnosti delavca zaradi bolezni, in ne o morebitnih drugih znižanjih tega izplačila. Sodišče je tudi izrecno opozorilo, da stališča iz sodbe niso splošno uporabljiva za druge primere znižanega plačila za poslovno uspešnost, ki ne pomenijo diskriminacije na podlagi osebne okoliščine.

Glede na vse navedeno ter upoštevajoč, da se pri marsikaterem delodajalcu konec leta odloča o kriterijih ter o samem izplačilu poslovne uspešnosti, je pomembno biti pozoren na nedopustnost znižanja izplačila poslovne uspešnosti zaradi odsotnosti z dela, ki je posledica bolniške odsotnosti. Res je sicer, da je VSRS s svojo sodbo pozvalo Višje sodišče RS, da ponovno odloči, vendar pa je dosedanja sodna praksa takšna, da so odločitve in stališča VSRS običajno upoštevane. Zlasti v ponovljenih sodnih postopkih. V konkretnem primeru pa je VSRS celo naložilo Višjemu sodišču RS, naj upošteva njegovo stališče.