Še niste naš član? Registrirajte se, vpišite vašo člansko številko in koristite ugodnosti za člane ZSSS!

Za boljši danes in varnejši jutri – Predsednica ZSSS ob prazniku dela

Pred praznikom dela delimo tudi letošnjo prvomajsko čestitko predsednice ZSSS Lidije Jerkič.

Tako v Sloveniji kot v večini držav sveta bomo jutri zaznamovali praznik dela. Pri nas smo ga začeli praznovati med prvimi, že leta 1890, kot državni praznik pa je bil uzakonjen leta 1948. S praznovanjem je pri nas poleg jutranjih budnic, nošnjo nageljnov, prižiganja kresov na predvečer povezan še en običaj, postavljanje mlaja.

1. maj je spomin na krvave delavske demonstracije v začetku maja 1886 v Čikagu, ko so delavci zahtevali 8-urni delavnik. V spopadih s policijo je bilo ubitih več ljudi, pet delavcev obsojenih na smrt in trije na dosmrtno ječo. Ti dogodki so bili le uvod v dolgotrajne bitke za boljši položaj delavk in delavcem, za mnoge druge žrtve in tragične usode tistih, ki so se upali in ki so znali.

Če se kdo sprašuje, ali ima praznik dela še smisel, ni nikoli prav razumel, kako smo do položaja, ki ga imata danes delavka ali delavec, sploh prišli. Naj vam prikličem v spomin sliko žebljarske družine v Kropi pred dobrimi 100 leti. Ves dan, vsa družina v temi ob ognjišču, po 12 ur z bednimi prihodki in življenjem do 40. leta. Ker več niso zdržali.

Da, danes smo drugačna družba. A ni samoumevno, da imamo jutri in pojutrišnjem praznik, da delamo 40 ur na teden, da je plačilo redno in prispevki plačani, da je delo omejeno na 40 let in pokojnine zagotovljene, da si lahko vzamemo čas za delo, druženje, družino in dopust in še dosti je tega

Zadovoljni z doseženim ne bomo nikoli. Zato si v ZSSS vsak dan in neprestano prizadevamo opozarjati na nove izzive: na primerno plačilo, na možnosti izobraževanja, na varno delo, na nove oblike dela, ki tiho izpodrinjajo redno delo – platformno delo, agencijsko delo, prisilno podjetništvo ali pa izogibanje davkom. Na nujnost skrbi za starejše, dolgotrajno oskrbo in varnost pokojnin. Na javno zdravstvo, javno šolstvo. Na storitve, dostopne za vse, ne le za tiste, ki imajo veliko denarja. Delo in kapital nista enakovredna partnerja. Nikoli ne bosta in še vedno je denar sveta vladar. Vsak napredek je zato dodatno težak, včasih nemogoč.

Slovenija je socialna država. Ponosni smo lahko na našo skupnost, ki se vedno izkaže v nesrečah in katastrofah. Spomnimo se nedavnega velikega požara na Krasu, spomnimo se poplav pred dvema letoma ali pa vsakdanjih zgodb nesebične pomoči prijateljem, znancem ali pa popolnim tujcem. Znamo in zmoremo. Zahvaljujoč tudi sindikatom smo država, v kateri radi živimo. V zadnjih nekaj letih smo sindikati dodatno uspeli narediti velike korake pri minimalni plači, poklicnih boleznih, zaščiti delavk in delavcev skozi zakon o delovnih razmerjih, pa tudi pri mehkem prehodu v upokojevanje s ciljem, da bodo naše pokojnine varne in bo sistem varen tudi za tiste, ki šele začenjajo z delom. Zasluga za to gre tudi posluhu drugih dveh socialnih partnerjev in odločevalcev v politiki., a brez sindikalnih pritiskov, opozoril in pogajanj ne bi šlo.

Naj zato s tega mesta pozovem, da se v čim večjem številu aktivno vključite v sindikalna prizadevanja za boljši jutri, v združevanje za boljši danes in varnejši jutri. Ne, ni dovolj biti pasiven opazovalec ali kritik. Bodite skupaj z nami aktivni soustvarjalec oziroma soustvarjalka svojega položaja.

Zato kličem: Živel praznik dela! Živela 1. In 2. maj!

Lidija Jerkič, predsednica ZSSS