Vrag je vzel šalo: Podnebne spremembe grozijo človeštvu
Medvladni forum za podnebne spremembe (IPCC) je znanstveno in medvladno telo pod okriljem Združenih narodov. Zagotavlja kakovostno, objektivno in znanstveno podlago za opazovanje podnebnih sprememb ter njihovih političnih in ekonomskih učinkov.
Devetega avgusta so objavili svoje šesto poročilo, v katerem je med drugim zapisano da bo že celo desetletje prej, kot smo domnevali doslej (oziroma okoli leta 2030), povprečna globalna temperatura ozračja glede na predindustrijsko dobo višja za 1,5 stopinje Celzija. Gre za najresnejše opozorilo doslej, da svetu in človeštvu grozijo katastrofalne naravne nesreče, medtem ko nekaterih sprememb, kot so zviševanje morske gladine, ne bo mogoče ustaviti.
Vseeno ni časa za obup in predajo: znanstveniki poudarjajo, da bi močno in vztrajno zmanjševanje izpustov ogljikovega dioksida in drugih toplogrednih plinov podnebne spremembe omejilo. S tem bi se hitro izboljšala kakovost zraka, da bi se stabilizirala globalna temperatura, pa bi lahko trajalo od 20 do 30 let.
Povzetek šestega poročila IPCC je v angleščini) dostopen na tej povezavi, stališča predsedstva ZSSS oziroma dokument z naslovom Sindikati in podnebne spremembe (2019) pa je dostopen tukaj.
Ne spreglejte tudi naših drugih sindikalno-okoljskih-delavsko-podnebnih vsebin:
Razbijamo mite: Delovna mesta imajo prednost pred čistim okoljem
Intervju z Lučko Kajfež Bogataj: “Ko zmanjka vode, je konec ljubezni”
in programski dokument Sindikata Mladi plus z naslovom Okolje in zelena delovna mesta (april 2021)