Tudi zavod za zdravstveno zavarovanje proti vladnemu predlogu: Zahtevajo umik spornega zakona
Pisali smo že o tem, da sindikati nasprotujejo vladnemu predlogu sprememb zakona o zdravstvenem varstvu in zavarovanju. Zato so pozvali vlado, da umakne škodljivi zakon, ki je do jutri v javni obravnavi. Tudi delodajalci zakonu nasprotujejo. Danes pa so svoje nestrinjanje izrazili še v skupščini Zavoda za zdravstveno zavarovanje Slovenije (ZZZS) in prav tako pozvali k njegovemu umiku.
Z 38 glasovi za in 4 proti so sprejeli sklep, s katerim vlado pozivajo k umiku zakona. Kot so opozorili, bi predlog odpravil avtonomijo ZZZS, kar ni v interesu zavarovancev. Novela bi po njihovem mnenju prinesla tudi nedopustne napake in pomanjkljivosti. Po novem bi 45-člansko skupščino zamenjal 11-članski upravni odbor ZSSS, kjer bi sedeli štirje predstavniki zavarovancev, predstavnik zaposlenih, študentov in invalidov in trije predstavniki delodajalcev (enega predstavnika bi imenovala vlada, dva pa delodajalci). Štirje člani bi bili predstavniki vlade.
ZSSS je svoje nasprotovanje izrazila v pismu ministru za zdravje Janezu Poklukarju in predlagala, da se k spremembam pristopi skladno z ustaljenim načinom prek ekonomsko-socialnega sveta (ESS).
Upravljanje bi podredili vladajoči politiki
Čeprav so v letu 2020 prispevki zaposlenih delavcev znašali 1,123 milijarde evrov, prispevki samozaposlenih 132 milijonov evrov in prispevki delodajalcev 1,254 milijarde evrov, jih vladni predlog izključuje iz odločanja. Prav tako izključuje tudi sindikate, ki so predstavniki zaposlenih. Tudi večina delodajalskih organizacij bi bila iz odločanja izključena. Močno bi se okrepila moč vlade. Po zakonu bi imel namreč poslej minister za zdravje štirinajst dni časa, da bi lahko zahteval zadržanje kakršnekoli odločitve sveta, če bi ocenil, da je v neskladju z njegovo politiko. Zato tudi v ZZZS ne vidijo druge možnosti, kot da vlada umakne omenjeni zakon. K temu so vlado prav danes pozvali tudi v Zvezi društev upokojencev Slovenije (ZDUS).